Fortsæt til hovedindholdet

Efteruddannelse

i dit hovedfag


Har du en uddannelse som Kirkemusiker med orgel og korledelse (KM OK) eller Kirkemusiker med sang (KM S), kan du søge efteruddannelse i normalt op til tre år. De fleste søger efteruddannelse i deres hovedfag, men der kan også være andre muligheder. Spørg på din kirkemusikskole. 

Undervisningen vil forløbe med én underviser i alt 18 undervisningsgange, hen over et studieår. Det er også muligt at søge om en halv plads.

 

Du er altid velkommen til at kontakte din lokale kirkemusikskole for at høre, om der skulle være en ledig plads i indeværende skoleår.

Tilmelding er mulig fra den 6. januar og lukker efter 1. maj

Find linjen du ønsker herunder og klik dig videre.

Inspirationsdag med repertoire for kirkesangere

Dato:3. april - 3. april 2025
Ved:Kamma Bidstrup og Hans Christian Hein
Kort beskrivelse:Torsdag, d. 3. april 2025 kl. 10-15 på Løgumkloster Kirkemusikskole. Inspirationsdag med repertoire for kirkesangere til gudstjeneste og koncert v/ sangpædagog Kamma Bidstrup og rektor Hans Chr. Hein På inspirationsdagen gennemgås en række salmer og solosange, man som kirkesanger vil kunne anvende til supplement til og afveksling med evt. kor- og orgelmusik i gudstjenesten. Enkelte stykker vil efter eget valg være mulige at fremføre solistisk eller med et kor. I gudstjenesten kan solosange f.eks. anvendes som introitus, som motet ved læsningerne eller under altergangen.
Kursusbeskrivelse:
På kursusdagen vil deltagerne i fællesskab synge størstedelen af repertoiret, og Kamma Bidstrup vil fremføre de øvrige stykker. Der vil være eksempler på et repertoire af kortere stykker fra baroktiden over 1800- tallet og frem til nye sange og salmer fra de seneste år. Repertoiret til kurset vil være nyt i forhold til tidligere afviklede repertoirekurser for kirkesangere. Om underviserne: Kamma Bidstrup er uddannet klassisk sanger fra det jyske musikkonservatorium med tilvalgsfag i korledelse. Underviser i sang, taleteknik, stemme- og kortræning på Løgumklosters Odense-afdeling, hvor hun også er afdelingskoordinator. Hun er fast sanglærer på den jyske operas talentudviklingsprogram TalentU og for kvindekoret EVE. Er aktiv udøvende sanger hovedsageligt indenfor kirke- og liedrepertoiret og ofte brugt i større oratorier og passioner som alt. Hans Chr. Hein er uddannet organist fra Det jyske Musikkonservatorium og har virket i folkekirken siden 1976. Han har fra 1984 været tilknyttet Løgumkloster Kirkemusikskole som lærer og fra 2009 som rektor. Udover koncertvirksomhed har han været instruktør på kurser i orgelspil og korledelse samt foredragsholder og skribent om musik- og salmehistoriske emner. Kursuspris: Kr. 650,- der dækker undervisningen, kaffe/kage samt frokost på Løgumkloster Refugium . Frist for tilmelding: Torsdag d. 27. marts 2025. Spørgsmål og yderligere information kan rettes til Løgumkloster Kirkemusikskole på LKMS@km.dk eller tlf. 74 74 40 70

< Tilbage til oversigten

Yderligere sider med informationer

Se alle
ARTIKEL

Skolerne

ARTIKEL

Priser